web analytics

Astra Giurgiu a câştigat meciul de la Târgu Jiu cu Pandurii (scor 3-1) şi a urcat pe primul loc în clasamentul Ligii I

04_541476-alx4381Invincibilitatea Astrei a ajuns la 10 meciuri după victoria de sâmbătă contra vicecampioanei României, Pandurii Târgu Jiu. Echipa antrenată de Daniel Isăilă s-a instalat pe prima poziţie a clasamentului deşi are un joc mai puţin disputat.

Meciul de la Târgu Jiu a fost unul spectaculos, cu patru goluri şi ratări importante. Gazdele au marcat repede, în minutul 5, prin Eric, brazilianul reuşind o execuţie de excepţie care l-a lăsat mască pe Silviu Lung.

Giurgiuvenii nu s-au pierduc cu firea şi au echilibrat jocul, marcând chiar înaintea pauzei prin Ivanovski, după un şut al lui Budescu respins în lateral de Lazar.

Actul secund a fost la discreţia astralilor care au reuşit să-l mai învingă pe portarul celor de la Pandurii de două ori. Mai întâi macedoneanul Ivanovski reuşeşte dubla după o pasă inteligentă a lui Marian Cristescu (minutul 63) pentru ca Junior Morais să puncteze din unghi după o combinaţie pe partea stângă cu William.

Pentru Astra urmează o săptămână infernală cu două meciuri importante. Joi giurgiuvenii evoluează în Israel contra celor de la Maccabi Haifa în play-off-ul Ligii Europa, iar duminică în derby-ul cu Petrolul Ploieşti din Liga I.