Actualitate Sport

„Coşmarul” de la Giurgiu. Fatai – Slovan Liberec 3-0

KFtaiDanielGrecuAstra Giurgiu a făcut joi un pas important spre calificarea în turul trei preliminar al Europa League. Echipa antrenată de Daniel Isăilă a învins categoric Slovan Liberec (scor 3-0) în primul meci găzduit de Giurgiu în cupele europene. Kehinde Fatai a reuşit o „triplă” chiar sub privirile lui Victor Piţurcă şi a declarat la finalul partidei că visează să evolueze pentru România.
Slovan Liberec are ghinion cu echipele româneşti. După Dinamo şi CFR Cluj, cehii sunt ca şi eliminaţi de Astra din Europa League. Competiţie în care sezonul trecut Slovan a ajuns până în faza „şaisprezecimilor”.
Cu peste 5.000 de suporteri „în spate”, Astra a început fulminant primul meci găzduit vreodată de Giurgiu în cupele europene.
Fatai s-a distrat cu fundaşii adverşi, deschizând scorul în minutul patru cu un şut în vinclu după o acţiune personală.
Budescu (8 şi 35) sau Enache (24) puteau dubla avantajul gazdelor însă fie imprecizia, fie portarul Hrosso au salvat-o pe Slovan.
Norocul cehilor: portarul Hrosso
Astra nu se mulţumeşte cu avantajul minim stabilit la pauză şi atacă în valuri încă de la începutul reprizei secunde.
Lukas Hrosso are trei intervenţii incredibile scoţând de sub bară mingea trimisă cu capul din careul mic de Yahaya (54), parând şutul lui Fatai din poziţie unu la unu (58) şi respingând cu piciorul un şut la colţul scurt al lui Budescu (67).
Apărarea lui Slovan este sufocată de atacurile gazdelor. Aceasta cedează din nou în minutul 74 după un contraatac devastator al Astrei: Enache „ară” banda dreapta, trimite pentru Fatai care profită de o deviere a unui fundaş advers, scapă singur cu Hrosso, îl driblează scurt şi trimite în poarta goală.
Antrenorul Samuel Slovak pare şi el depăşit de evenimente, nereuşind să-şi trezească elevii care mai încasează un gol de la Fatai după o serie de şuturi în blocaj ale giurgiuvenilor (81).
Fatai vrea la „Naţională”
Cu cele trei goluri marcate joi, Kehinde Fatai – care va primi în curând cetăţenia română – ar putea fi primul străin ce evoluează pentru „Naţionala” României. Selecţionerul Victor Piţurcă a fost la meci şi a avut ce vedea.
„Îmi doresc foarte mult să joc pentru echipa naţională a României. Imnul l-am învăţat mai demult. Îi transmit domnului Piţurcă faptul că pot ajuta România. Depinde doar de el dacă mă vrea” a declarat Kehinde Fatai după meci.
Isăilă: „O seară perfectă pentru noi”
Daniel Isăilă şi-a lăudat jucătorii după victoria categorică de joi, susţinând că diferenţa de pe tabelă putea fi mult mai mare
„O seară frumoasă, o seară perfectă pentru noi. Putea să fie mult mai bine, fără falsă modestie. Am făcut un meci foarte bun, am înscirs trei goluri şi am mai avut foarte multe situaţii de a marca. Mă bucură foarte mult faptul că adversarul nu ţin minte să-şi fi creeat vreo situaţie clară de gol” a spus Daniel Isăilă la conferinţa de presă.
În ciuda diferenţei mari de scor, Daniel Isăilă a declarat că Astra nu se consideră calificată.
„Emoţii sunt întotdeauna, dacă nu tratezi fotbalul serios… Haideţi să ne aducem aminte de ce s-a întâmplat la Liberec atunci când a jucat cu Dinamo. Sper să nu se întâmple nicio minune acolo” a mai spus Isăilă.

„Am făcut un meci perfect din punct de vedere tactic. Am citit foarte bine adversarul” – Daniel Isăilă (antrenor Astra Giurgiu)

Astra a câştigat joi, pe teren propriu, prima manşă a turului trei preliminar al Europa League. Giurgiuvenii au învins cu scorul de 3-0 (1-0 la pauză) echipa cehă Slovan Liberec. Cele trei goluri au fost marcate de atacantul nigerian Kehinde Fatai (în minutele 4, 74 şi 81).
Returul are loc pe 7 august, la Liberec.