Actualitate Sport

Cu paşi mărunţi spre turneul semifinal. Victorie superbă pentru handbaliştii de la CS Constelaţia

CS Constelaţia Giurgiu a învins CT Media Bucureşti după un final nerecomandat cardiacilor FOTO: Daniel Grecu, informatiadegiurgiu.ro

Meci pe muchie de cuţit la Giurgiu în cea de-a şasea etapă a Campionatului Naţional de Handbal Masculin rezervat Juniorilor II. CS Constelaţia a învins la mare luptă echipa Colegiului Tehnic Media Bucureşti şi a urcat pe locul secund în clasamentul Seriei D.

CS Constelaţia, singura formaţie giurgiuveană de handbal prezentă în campionatele organizate de FRH a bifat duminică, 25 octombrie, cea de-a patra victoria din acest sezon.

Formaţia antrenată de Virgil Georgescu şi Relu Lixandru au reuşit să învingă pe teren propriu formaţia Colegiului Tehnic Bucureşti cu scorul de 19-17.

Pe semicerc s-au dat lupte grele FOTO: Daniel Grecu, informatiadegiurgiu.ro
Pe semicerc s-au dat lupte grele

Meciul a fost unul echilibrat, în prima repriză marcându-se numai 14 goluri. După reluare, gazdele au fost conduse aproape în permanenţă.

Colegiul Tehnic Media a avut şi trei goluri avans (15-12 în minutul 39), însă giurgiuvenii au avut un final de meci fantastic.

Victorie smulsă pe final

Cu o determinare fantastică şi un portar providenţial (Cosmin Zamfir), CS Constelaţia a egalat în minutul 43 şi a trecut definitiv în avantaj în minutul 46, trecându-şi în cont alte două puncte importante pentru calificarea la turneul semifinal.

Gazdele au profitat şi de cartonaşul roşu primit de Ionuţ Niculae – unul dintre cei mai buni jucători ai bucureştenilor – cu 10 minute înainte de fluierul final (acesta a cumulat trei eliminări a câte două minute), înlocuitorul acestuia nereuşind să se ridice la acelaşi nivel.

Marius Buradel a fost cel mai bun marcator al meciului FOTO: Daniel Grecu, informatiadegiurgiu.ro
Marius Buradel a fost cel mai bun marcator al meciului

În ciuda determinării, cele două formaţii au dat dovadă de fair-play FOTO: Daniel Grecu, informatiadegiurgiu.ro
În ciuda determinării, cele două formaţii au dat dovadă de fair-play

CS Constelaţia Giurgiu FOTO: Daniel Grecu, informatiadegiurgiu.ro
CS Constelaţia Giurgiu

Colegiul Tehnic Media Bucureşti FOTO: Daniel Grecu, informatiadegiurgiu.ro
Colegiul Tehnic Media Bucureşti

CS CONSTELAŢIA GIURGIU – Colegiul Tehnic Media Bucureşti 19-17 (7-7)
Evoluţia scorului: 1-0 (minutul 2), 3-2 (minutul 14), 3-5 (minutul 17), 7-7 (minutul 25, pauză), 8-10 (minutul 32), 11-14 (minutul 37), 15-15 (minutul 42), 17-17 (minutul 46), 19-17 (minutul 50, final).

CS CONSTELAŢIA: M. Cornea – S. Bacriu (6 goluri), M. Buradel (7), A. Negoi, R. Neagu (2), C. Zlate, C. Lungu (4).
Au mai evoluat: C. Zamfir – C. Mitran, B. Mocanu.
Antrenori: Virgil GEORGESCU şi Relu LIXANDRU.
COLEGIUL TEHNIC MEDIA: E. Piciorea – C. Dănilă (1), A. Pătru (4), A. Dragne (2), I. Niculae (3), A. Nedelcu, I. Troancă (1).
Au mai evoluat: L. Neagu – Gh. Neacşu, E. Deaconeasa, A. Sandu (3), C. Senchievici (3), A. Dumitru, A. Luţu.
Antrenori: Florin STROESCU şi Simona STROESCU.

Sala Şcolii Nr. 10, Giurgiu;
Arbitri: Ionuţ Cazan şi Cesur Suliman (ambii Constanţa);
Aruncări de la 7 metri: 1/2 respectiv 4/4
Eliminări: Negoi, Buradel (2), Lungu (2), Bacriu / Niculae (3), Senchievici, Dănilă, Dragne;
Cartonaş roşu: Ionuţ Niculae (CT Media Bucureşti);
Omul meciului: Cosmin Zamfir (CS Constelaţia Giurgiu).

Rezultate înregistrate în acest sezon de CS Constelaţia Giurgiu şi clasamentul Seriei D după 6 runde:

7. CSS 3 Steaua Bucureşti  5 0 0 5 109-175 (-66)  0

Următoarea etapă este programată duminică, 1 noiembrie. CS Constelaţia va evolua în deplasare, la Moreni, împotriva formaţiei Grup Şcolar Petrolul. Primele patru formaţii se califică la Turneul Semifinal I.

Text: Bogdan Vladu