Actualitate Sport

Fotbalişti şi "zombi". Astra câştigă contra Stelei, însă ratează calificarea în finală

Fatai a marcat şi contra Stelei / FOTO: Daniel Grecu, informatiadegiurgiu.ro

Astra Giurgiu şi-a luat revanşa în faţa celor de la FC Steaua după umilinţa din tur. Echipa antrenată de Dorinel Munteanu s-a impus cu 2-0, fiind aproape să trimită meciul în prelungiri. Fatai şi Enache au punctat pentru “astrali”, dar Steaua este echipa care se califică în finala Cupei Ligii.

Jocul perfect pe care-l visa înainte de meci Dorinel Munteanu a fost aproape să se împlinească.
„Astralii” au câştigat clar duelul cu o echipă experimentală a Stelei care s-a făcut de râs la Giurgiu.
Superficialul Gâlcă şi strategul Dorinel
La adăpostul celor trei goluri marcate în tur, Constantin Gâlcă a trimis în teren numai patru titulari. Surprizele lui „Costelinho” au fost Niţă între buturi, Toşca în centrul apărării şi Enceanu în spatele unui atacant improvizat, Iancu. Niciunul n-a reuşit să rupă “gura târgului”.
De cealaltă parte Dorinel Munteanu a schimbat aproape în totalitate mijlocul Astrei. Cu excepţia lui Seto, „Neamţul” i-a trimis în teren pe Florescu, Tembo, Spătaru şi Chiţu, lăsându-l în afara lotului pe Budescu.
Meciul debutează cu un fault tare al lui Florescu asupra lui Adi Popa, însă mijlocaşul Astrei scapă fără avertisment.
Fatai (6), Chiţu (11) şi Florescu (14) au primele ocazii la poarta lui Niţă, FC Steaua replicând prin Enceanu (15).
Toşca, iertat de arbitru
Alexandru Tudor iese din nou în evidenţă în minutul 20, atunci când nu acordă fault la intervenţia lui Toşca asupra lui Fatai. Atacantul gazdelor a sprintat spre poartă însă a fost lovit din spate de stoperul improvizat al lui Gâlcă.
Dacă Tudor ar fi dictat lovitură liberă pentru Astra ar fi trebuit să-l elimine pe Toşca, acesta faultând în postură de ultim apărător.
Giurgiuvenii trec rapid peste nedreptatea „centralului” şi continuă să ameninţe poarta lui Niţă. Mingea reluată cu capul de Găman după un corner „şuieră” pe lângă vinclu (24), în timp ce Junior Morais trimite slab pe centrul porţii dintr-o poziţie bună (25).
Chiţu are şi el ocazia deschiderii scorului, dar se precipită în faţa lui Niţă (38), în timp ce oaspeţii replică anemic prin Enceanu (şut în blocaj, minutul 40) şi Filip (minge trimisă pe direcţia lui Silviu Lung, minutul 41).
Astra încheie repriza în atac, dar Florescu şi Spătaru nu-l pot învinge pe Niţă.
La un pas de „minune”

Minutul 59 avea să consemneze inspiraţia lui Dorinel Munteanu. Tehnicianul gazdelor îl aruncă în luptă pe Enache, iar mijlocaşul are nevoie de numai zece minute pentru a-şi arăta clasa.

Nouarul gazdelor deviază spectaculos mingea către Fatai care nu poate rata din postura de unu la unu cu portarul advers.
Acelaşi Enache centrează perfect pentru Chiţu în minutul 81, extrema giurgiuvenilor reia imparabil cu capul, însă golul este anulat pentru ofsaid.
Primul şut spre poartă al steliştilor vine de-abia în minutul 83, atunci când Chipciu şutează pe lângă ţintă.
Enache dublează avantajul echipei sale în minutul 90+3, dar timpul devine duşmanul gazdelor.
Masată în propriul careu, Steaua este salvată de fluierul arbitrului, reuşind să se califice in-extremis în finala Cupei Ligii acolo unde o aştepta Pandurii Târgu Jiu.
ASTRA GIURGIU – FC Steaua Bucureşti 2-0 (0-0)
[Fatai 70’, Enache 90’+3]
ASTRA GIURGIU: Lung jr. – Gorupec, Găman (cpt.), Ben Youssef, J. Morais – Seto, Florescu (73 Yahaya) – Tembo (59 Enache), Spătaru (65 William), Chiţu – Fatai. Antrenor: Dorinel MUNTEANU
FC STEAUA BUCUREŞTI: Niţă – Râpă, Varela, Toşca, Guilherme – Prepeliţă (cpt.) (68 Vîlceanu), Filip, Breeveld – A. Popa (67 Chipciu), Enceanu (60 Tănase) – Iancu. Antrenor: Constantin GÂLCĂ
Stadion: „Marin Anastasovici”, Giurgiu;
Spectatori: aprox. 7.000;
Arbitri: Alexandru Tudor – Aurel Oniţă, George Neacşu;
Cartonaşe galbene: Tembo (27), Gorupec (28) / Iancu (38), Breeveld (90);
Omul meciului: Gabriel Enache (Astra Giurgiu)
„Naşul” Stelei
Deşi a început meciul pe banca de rezerve, Gabriel Enache n-a iertat-o nici în Cupa Ligii pe Steaua.
Aruncat în luptă cu o jumătate de oră înainte de fluierul final, mijlocaşul dreapta a pasat decisiv pentru Fatai (70) şi a deviat în plasă centrarea lui Chiţu (90+3).
A fost cel de-al cincilea gol reuşit de Enache în faţa Stelei după cele trei din campionat şi unul în Supercupa României de anul trecut.

13 goluri a marcat Enache în tricoul Astrei (9 în Liga I, 2 în Europa League, 1 în Supercupa României şi 1 în Cupa Ligii). Din acestea, 5 au fost marcate împotriva Stelei.

Stadion (aproape) plin
Deşi cu o zi înainte de partida cu Steaua se vânduseră de-abia 2.500 de tichete, giurgiuvenii s-au îngrămădit miercuri la casele de bilete.
Astfel, la ora jocului, în tribunele arenei „Marin Anastasovici” s-au aflat aproximativ 7.000 de spectatori. A fost cea mai mare asistenţă din acest an.
Recordul rămâne cel de anul trecut cu liderul din Ligue 1, Olympique Lyon. În meciul decisiv pentru calificarea în grupele Europa League aproape 8.500 de oameni au urmărit pe viu partida.
Următorul meci al Astrei este programat duminică, 15 martie, de la ora 15.30, în deplasare, cu CSMS Iaşi.
În tur, Astra s-a impus cu scorul de 2-1. Seto (16) şi Fatai (40) au marcat pentru giurgiuveni, în timp ce pentru oaspeţi a punctat Munteanu (64).
Text: Bogdan Vladu