Actualitate Sport

Înfrângere dulce. Astra pierde la limită cu Lyon, dar se califică în grupele Europa League

Jucătorii Astrei se îmbrăţişează după calificarea istorică în grupele Europa League, francezii sunt la pământ / Foto: Daniel Grecu - Informaţia de Giurgiu
Jucătorii Astrei se îmbrăţişează după calificarea istorică în grupele Europa League, francezii sunt la pământ / Foto: Daniel Grecu – Informaţia de Giurgiu

Sărbătoare la Giurgiu! Astra a reuşit joi noapte una dintre cele mai mari performanţe din istoria fotbalului românesc. Echipa antrenată de Daniel Isăilă a eliminat-o pe Olympique Lyon şi s-a calificat în premieră în grupele Europa League. Giurgiuvenii au pierdut pe teren propriu cu scorul de 0-1, dar merg mai departe graţie victoriei cu 2-1 din deplasare.

Determinarea de care vorbea antrenorul Daniel Isăilă la conferinţa de dinaintea meciului nu s-a văzut în primele 45 de minute.
„Astralii” au părut copleşiţi de miza jocului cedând iniţiativa unui adversar care a evoluat fără mai mulţi titulari.
Cei care au privit atât partida de la Lyon cât şi cea de la Giurgiu au fost încercaţi de un straniu sentiment de deja-vu.
În tur, francezii deschideau scorul în minutul 25 prin Malbranque.
O săptămână mai târziu se intra în minutul 24 când Ferri profita de neînţelegerea dintre Laban şi Pliatsikas şi îl învingea pe Silviu Lung urcându-i pe fanii veniţi de la Lyon pe grilajul din fier.
„Leii” sunt în grafic şi „profeţia” lui Fournier se adeverea. „Vom juca ofensiv şi nu vom lăsa spaţii adversarilor” spunea tehnicianul lui OL în preziua partidei.
„Transformaţi” după pauză
Isăilă reuşeşte să-şi trezească elevii la timp. „Ne-a spus să fim concentraţi şi să jucăm mai agresiv deoarece calificarea nu este jucată” a dezvăluit după meci „căpitanul” Constantin Budescu vorbele din vestiar ale antrenorului său.
Daniel Isaila - Foto Daniel Grecu - Informaţia de Giurgiu
Astra se metamorfozează în cea de-a doua repriză, iar ocaziile încep să apară.
Defensiva în piuneze a lui OL rezistă din ce în ce mai greu raidurilor de pe flancuri ale gazdelor.
Lopes este însă în zi mare şi „scoate” miraculos, de pe linia porţii, lovitura de cap a lui Enache (minutul 70). Asta după ce Oros i-a dat emoţii mari cu o reluare după o fază fixă care n-a prins cadrul porţii (52), iar Bukari i-a testat priza la minge (56).
Fournier îşi aduce aminte că avantajul minim de pe tabelă nu califică echipa sa aşa că mută ofensiv: Bahlouli intră în locul lui Zefanne (73), iar oaspeţii încep să preseze.
Nje scapă de marcaj însă reia paralel cu poarta deşi îl avea în faţă doar pe Lung (79), în timp ce Ferri este aproape de „dublă” însă mingea şutată cu sete de la marginea careului zguduie stâlpul din dreapta al porţii giurgiuvene (84).
Cele 5 minute de prelungire trec greu, însă „Les Gones” n-au norocul bulgarilor de la Ludogoreţ.

„Am îmbătrânit cu mulţi ani, dar a meritat toată suferinţa” – Daniel Isăilă, antrenor Astra Giurgiu

Fluierul de final al centralului Serghei Karasev declanşează fiesta în tabăra giurgiuveană. Cei 8.000 de spectatori (record de asistenţă pe arena „Marin Anastasovici”!) i-a ovaţionat pe jucători minute în şir.

„Nu cred că pot exprima în cuvinte cât de fericit sunt. Cred că a fost cea mai lungă zi din viaţa mea, cele mai lungi 90 de minute. Parcă nu se mai terminau. A fost o tensiune fantastică. Sunt mândru de băieţii mei, ţin să-i felicit din tot sufletul. Au luptat extraordinar şi am meritat pe deplin această victorie chiar dacă am avut şi şansă şi neşansă pe parcursul jocului. Una peste alta totul e bine când se termină cu bine” a spus la conferinţa de presă Daniel Isăilă.
Astra Giurgiu - Foto Daniel Grecu - Informaţia de Giurgiu
Astra Giurgiu – OLYMPIQUE LYON 0-1 (0-1)
[Ferri 23]
ASTRA GIURGIU: S. Lung – Pliatsikas, Oros, Ben Youssef, J. Morais – Yahaya, Laban (85 Seto) – G. Enache, Budescu (cpt.) (90 L. Rus), William – Bukari (90+1 Grandin). Antrenor: Daniel ISĂILĂ
OLYMPIQUE LYON: A. Lopes – Jallet, Gonalons (cpt.), B. Kone, Zeffane (73 Bahlouli) – Tolisso – Nje, Malbranque (80 Mvuemba), Ferri, Ghezzal (65 Danic) – Lacazette. Antrenor: Hubert FOURNIER
Stadion: „Marin Anastasovici”, Giurgiu;
Spectatori: 8.000;
Arbitri: Serghei Karasev – Anton Averianov, Tikhon Kalugin (toţi Rusia);
Cartonaşe galbene: Oros (45), Enache (76), Laban (84), J. Morais (90+3), Lung (90+3) / B. Kone (55), Gonalons (62);
Omul meciului: Jordan Ferri (Olympique Lyon).
S-a dat pe brazdă!
Titularizat de Daniel Isăilă în lipsa lui Fatai, ghanezul Sadat Bukari a reuşit unul dintre cele mai bune meciuri de la venirea la Astra.
Chiar dacă n-a şutat mult la poartă, Bukari a fost în permanenţă ca un ghimpe în coasta celor doi fundaşi centrali de la Lyon.
Criticat de multe ori pentru indolenţă, Bukari a muncit joi cât pentru trei partide. A alergat, a creeat spaţii pentru colegii săi şi a ajutat defensiva suplinind cu brio absenţa lui Fatai.
Astra Giurgiu 2 Foto Daniel Grecu - Informaţia de Giurgiu
Calificare cu Piţi în tribună
La partida de joi dintre Astra şi Lyon a asistat şi selecţionerul Victor Piţurcă. Acesta a fost însoţit de „secundul” Eugen Neagoe şi a urmărit prestaţia celor cinci jucători români de pe teren.
Dacă Silviu Lung n-are cum să lipsească din lotul „tricolorilor” pentru meciul de săptămâna viitoare cu Grecia din preliminariile Campionatului European, rămâne de văzut dacă Enache sau Budescu vor fi convocaţi de Piţurcă.
Preferaţii săi de la Astra au absentat de la partida cu Lyon: Găman din cauza unei accidentări, iar Măţel din cauza contrelor cu patronul Ioan Niculae.
Astra Giurgiu s-a calificat în premieră joi noapte în grupele Europa League. Formaţia antrenată de Daniel Isăilă a cedat pe teren propriu, scor 0-1 (0-1 la pauză) în faţa celor de la Olympique Lyon, însă merge mai departe graţie victoriei din deplasare, scor 2-1.
Unicul gol de pe stadionul „Marin Anastasovici” a fost marcat de Jordan Ferri în minutul 23.
Astra a fost incurajata de 8000 de oameni Foto Daniel Grecu - Informaţia de Giurgiu
La partidă au asistat aproximativ 8.000 de spectatori, printre care şi 160 de fani veniţi de la Lyon.

„Atmosferă extraordinară. E bine că publicul a venit la stadion, ne-a ajutat foarte mult şi sperăm noi să îi revedem şi la meciurile următoare” – Constantin Budescu

Echipa giurgiuveană va fi repartizată în urna a patra valorică la tragerea la sorţi care va avea loc vineri după-amiază la Monaco. Cele mai „tari” adversare peste care Astra poate da sunt FC Sevilla (câştigătoarea Europa League din sezonul precedent), Internazionale Milano, Tottenham Hotspur, Fiorentina sau Napoli.