web analytics

LIGA A IV-A Campioana pierde pe teren propriu, remize pentru Malu şi Izvoarele

CSM Dunărea a obţinut o nouă victorie / FOTO: Bogdan Vladu, informatiadegiurgiu.ro

CSM Dunărea a obţinut o nouă victorie / FOTO: Bogdan Vladu, informatiadegiurgiu.ro

Rezultate neaşteptate în cea de-a XX-a etapă a Ligii Judeţene de fotbal. Primele două clasate din Seria Sud (Arsenal Malu şi Unirea Izvoarele) n-au reuşit să se impună în deplasare, în timp ce Argeşul Mihăileşti a făcut un pas important pentru calificarea la barajul pentru desemnarea campioanei după ce a învins pe terenul celor de la Petrolul Roata.

Cu şase etape înainte de încheierea sezonului regulat, Argeşul Mihăileşti este aproape sigură de prezenţa la baraj.

Formaţia antrenată de Lajos Sătmăreanu a câştigat cu 1-0 pe terenul campioanei Petrolul Roata şi rămâne neînvinsă.

4 goluri a marcat Argeşul Mihăileşti în ultimele 4 deplasări, suficiente pentru obţinerea a 10 puncte din cele 12 puse în joc.

Ocupanta locului secund, Zmeii Ogrezeni, s-a impus greu contra nou-promovatei FC Naipu, în timp ce Silver Inter Zorile n-a depus încă armele şi speră la calificare după 5-1 cu Unirea Cosoba.

Câştigă Izvoarele la „masa verde”?

Surprize uriaşe în Seria Sud. Primele două clasate n-au reuşit să câştige la Călugăreni şi Ciocoveni.

Pentru a doua oară în acest sezon, echipa cu cel mai bun atac din fotbalul giurgiuvean a „uitat” să marcheze. „Tunarii” n-au reuşit să îl învingă pe Marius Popa, portarul celor de la Mihai Viteazul.

Unirea Izvoarele s-a încurcat la Ciocoveni în faţa nou-promovatei Progresul Valea Dragului. „Galben-negrii” au condus cu 1-0 prin golul marcat de Iulian Pârvu, însă au fost egalaţi în prelungirile partidei după o fază controversată.

Oaspeţii au depus o contestaţie pentru substituire de jucători, iar cazul va fi judecat săptămâna viitoare.

CSM Dunărea Giurgiu continuă să meargă „ceas” în acest retur, obţinând sâmbătă o nouă victorie, de această dată contra celor de la Voinţa Slobozia.

Iată rezultatele complete ale etapei a XX-a şi clasamentele celor două serii:

Seria Sud
Progresul Valea Dragului – Unirea Izvoarele 1-1
Voinţa Slobozia – CSM DUNĂREA GIURGIU 2-5
Spicul Izvoru – REAL COLIBAŞI 0-3
Mihai Viteazul Călugăreni – Arsenal Malu 0-0
AS PRUNDU – Real Vărăşti 5-2
ARGEŞUL HOTARELE – Dunărea Oinacu 4-2
Viitorul Vedea a stat.
Seria Nord
ZMEII OGREZENI – FC Naipu 3-2
VOINŢA PODIŞOR – FC Bolintin Malu Spart 7-1
Petrolul Roata – ARGEŞUL MIHĂILEŞTI 0-1
SILVER INTER ZORILE – Unirea Cosoba 5-1
AS BUTURUGENI – Luceafărul Trestieni 5-2
AVÂNTUL FLOREŞTI – AS Crevedia Mare 8-1
Olimpia Mârşa a stat.
SUD                     NORD
 1. Malu          47p    1. Mihăileşti    45p
 2. Izvoarele     47p    2. Ogrezeni      40p
---------------------   ---------------------
 3. Vedea         41p    3. Zorile        38p
 4. Călugăreni    35p    4. Roata         37p
 5. CSM Dunărea   34p    5. Floreşti      28p
 6. Izvoru        26p    6. Buturugeni    25p
 7. Hotarele      25p    7. Podişor       25p
 8. Slobozia      20p    8. FC Bolintin   24p
 9. Oinacu        20p    9. Mârşa         20p
10. Colibaşi      19p   10. Cosoba**      16p
11. Prundu        14p   11. Crevedia Mare 16p
---------------------   ---------------------
12. Vl. Dragului  11p   12. Naipu**       12p
13. Vărăşti*       4p   13. Trestieni**    6p
*   Formaţie penalizată cu 6p.
**  Formaţii penalizate cu 2p.

Următoarea etapă este programată sâmbătă, 2 mai, cu începere de la ora 17.00. Cele mai interesante meciuri vor avea loc la Izvoarele între Unirea şi Viitorul Vedea (Seria Sud) respectiv Mihăileşti între Argeşul şi Voinţa Podişor (Seria Nord).

Text şi foto: Bogdan Vladu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

error: Content is protected !!