Sport

„Panzere” nemiloase. Germania e prima finalistă a Cupei Mondiale după ce a umilit Brazilia la ea acasă

Miro Klose, golgheterul absolut al Cupei Mondiale (foto Buda Mendes - Getty Images)Naţionala de fotbal a Germaniei s-a calificat miercuri în finala Campionatului Mondial după ce a învins cu un incredibil 7-1 ţara gazdă, Brazilia. Este cea mai severă înfrângere din istorie suferită de echipa antrenată de Luis Felipe Scolari.
După 64 de ani, Brazilia trăieşte o nouă dramă. Naţionala „cariocas” a fost „pulverizată” chiar la ea acasă de o Germanie care n-a făcut ca de obicei nicio concesie.
Luiz Felipe Scolari a fost „citit” de Joachim Low, neamţul predându-i mult mai titratului său coleg de breaslă o lecţie pe care acesta n-o va uita niciodată.
După un forcing de început al gazdelor, „panzerele” germane ies la atac şi încep să facă prăpăd în apărarea lipsită de „căpitanul” Thiago Silva.
Muller deschide scorul după o fază fixă (minutul 11). Pierdut din marcaj, mijlocaşul ofensiv al lui Bayern reia simplu în plasă şi marchează la 24 de ani cel de-al zecelea său gol la turneele finale.
Patru goluri în şase minute
În minutul 23, Miroslav Klose intră în istoria fotbalului. Atacantul „mannschaft-ului” reuşeşte cel de-al 16-lea gol la Campionatul Mondial, depăşindu-l pe Ronaldo.
Nemţii nu se opresc însă aici. Kroos înscrie de două ori la un interval de 120 de secunde, iar Khedira duce scorul la o diferenţă „ireală” stabilind scorul pauze. Cinci goluri primite de Brazilia în aproximativ o jumătate de oră de joc, într-o semifinală de Campionat Mondial!
Brazilienii ies totuşi de la cabine şi încearcă să spele din ruşinea primei reprize. Nu este de acord Neuer care „scoate” miraculos două goluri ca şi făcute.
La cealaltă poartă, Julio Cesar face faţă cu greu mingilor trimise din toate poziţiile de jucătorii germani.
Golul Braziliei, „Oscar” pentru neputinţă
Nou-intratul Schurrle punctează şi el de două ori (minutele 69 şi 79), transformând parcă semifinala într-un joc pe xbox sau playstation.
După golul 7, toţi spectatorii se ridică în picioare şi încep să aplaude Germania, fiecare pasă reuşită de Lahm şi compania fiind întâmpinată cu „ole-uri”.
Ozil poate duce umilinţa pe noi culmi însă ratează de puţin ţinta (minutul 89), la faza imediat următoare, Oscar, înlocuitorul lui Neymar în viziunea lui Scolari, înscrie golul de onoare al unei echipe care a ajuns cu multă şansă şi ajutor din partea arbitrilor în semifinale.
Brazilia – GERMANIA 1-7 (0-5)
[’90 Oscar / ’11 Muller, ’23 Klose, ’24, ’26 Kroos, ’29 Khedira, ’69, ’79 Schurrle]
BRAZILIA: J. Cesar – Maicon, David Luiz (cpt.), Dante, Marcelo – Luiz Gustavo, Fernandinho (46 Paulinho) – Bernard, Oscar, Hulk (46 Ramires) – Fred (69 Willian). Antrenor: Luiz Felipe SCOLARI
GERMANIA: Neuer – Lahm (cpt.), Hummels (46 Mertesacker), Boateng, Howedes –  Schweinsteiger, Khedira (76 Draxler) –  Muller, Kroos, Ozil – Klose (58 Schurrle). Antrenor: Joachim LOW
Stadion: Estadio Mineirao, Belo Horizonte;
Spectatori: 58.141;
Arbitri: Marco Rodriguez (Mexic) – Marcos Quinter (Mexic), Walter Sieber (Canada);
Cartonaşe galbene: Dante (68) / –
Olanda sau Argentina?
A doua semifinală, Olanda – Argentina, se joacă miercuri, de la ora 23.00, la Sao Paolo. Să fie oare o finală „europeană” pe continentul sud-american? Sau Messi va duce „pumele” în ultimul act pentru a încerca să-l răzbune pe Maradona?